top of page
DANSPIRATION 2024

Rec Purple Show

Saturday, June 15 // 1:30 PM

Saturday 9:00-9:45am Ballet & Tap (4-5yrs)- Ms. Melissa

“Everywhere You Look”

Mika Buenviaje-Chu, Stella Colbert, Sadie Feld, Torrance Herr, Jordyn Hirschtritt, Sloane Holler,  Brooklyn Kraus, Willa McClain, Leela Nath, Colette Prendergast, Roya Rommel Raymond, Blair Reynolds, Therese Weinstein

 

Saturday 9:00-10:00am Ballet & Tap (1st-2nd Grade)- Ms. Erin

“The Lonely Goatherd”

Alexandra Barnes,  Josephine Cartalice, Zoe Chmura, Myla Crisanti, Gabriela Ferrerira,  Zoey Feld, Libby Margolis, Fiona Pessis ,Everett Prendergast, Aseel Saad, Chloe Smith, Cora Zhu

 

Wednesday 4:00-5:30pm Kinder Company Prep- Ms. Melissa

“I Hope You Dance”

Eloise Biodrowski, Francesca Cardella, Isabelle Davis, Lilah Dorfman,  Hannah Homrich, Izzy Milou, Juliana Nigro, Vivienne Post, Danielle Roth, Olivia Solis, Emmy Vismantas

 

Monday 4:00-5:00pm Hip Hop (1st-2nd Grade)- Ms. Emma M

“In New York”

Mia Benedetto, Maddie Buskirk, Olivia Felter, Blair Sikora

 

Saturday 9:00-9:45am Ballet & Tap (3-4yrs)- Ms. Grace

“I See The Light”

Avery Altman, Liliana Arbanas, Sydney Baker, Audrey Barnes, Parker Carrillo, Maria Clarke, Maren Dziewiontkoski,  Penelope Lepore, Frannie Lobo,  Maren Tyler, Charlotte Xiao, Henley Ziebarth

 

Saturday 9:00-9:45am Ballet & Tap (Kinder)- Ms. Emelia

“Peppermint Twist”

Leni Dadosky, Isabela DiGiovanni, Grace Gasbarra, Sofia Harring, Aileen Hartzell, Sammie Moeller, Catherine Moon, Elle O'Connor, Jessica Policello, Emery Tyler, Ariana Walden

 

Tuesday 4:00-4:45pm Ballet & Hip Hop (4-5yrs)- Ms. Lucia

“Shake Ya Tail Feather”

Sophia Berube, Evelyn Goldberg, Skye Harrold, Brooklyn Kraus, Isabella Monogyios, Joey Murphy, Mabel Myers, Ruby Rosen, Naomi Victor, Stella Yuan

 

Tuesday 4:00-5:00pm Acro (1st-2nd)- Ms. Emma K

“Roar”

 Remi Azizi, Remy Cole, Harlow Friedman, Arielle Geller, Libby Margolis, Catalina Palo, Noelle Powell, Elynn Pruitt, Remy Sternberg

 

UPPER DIVISION COMPANY PERFORMANCE 

 

Wednesday 4:00-5:30pm Kinder Company Prep- Ms. Melissa

“It's Not Just Make Believe”

Eloise Biodrowski, Francesca Cardella, Isabelle Davis, Lilah Dorfman,  Hannah Homrich, Izzy Milou, Juliana Nigro, Vivienne Post, Danielle Roth, Olivia Solis, Emmy Vismantas

 

Saturday 12:00-1:00pm Hip Hop (1st-2nd Grade)- Ms. Priscilla

“Can I Kick It?”

Saaira Abdullah, Saba Atnafu, Quinn Bevis, Emily Ewell, Levi Feinstein, Reese Fisherman, Chloe Fogel, Addison Moran, Goldie Spagat, Bennett Taylor, Josephine Walton, Violet Vosko

 

Saturday 12:00-1:00pm Acro (1st-2nd Grade)- Ms. Emma K

“Hair Up”

Mia Benedetto, Anna Conroy, Mila Patel, Luna Patel, Davie Rosen, Zoey Weinstock

 

Saturday 9:15-9:00am Ballet & Tap (3-4yrs)- Mx. Alli

“Do You Want To Build A Snowman?”

Olivia Lougheed, Frankie Pessis, Dylan Resnick

 

Saturday 10:00-10:45am Hip Hop & Acro (4-5yrs)- Ms. Melissa

“What Time Is It?”

Mika Buenviaje-Chu, Sariyah Castrejon, Heidi Gastevich, Jordyn Hirschtritt, Brooklyn Kraus, Chloe Maciel, Marlo Marque, Vera Stefansdottir,

 

Saturday 11:00-11:45am Ballet & Hip Hop (4-5yrs)- Ms. Erin

“Chin Up”

Eva Abramovich, Elizabeth Cohen, Isha Deolal, Valentina Della Valle, Sloane Feinstein, Eloise Goodlett, Georgia Goodlett, Emelia Hanna, Valentina Nozica, Isla Schuler, Alice Schriver, Kyra Unwala

 

Saturday 11:15-12:00pm Ballet & Tap (3-4yrs)- Ms. Lucia

“A Little Love”

Rosalie Brennan, Didi Christoforidis,  Remi King, Chloe Maney, Cameron Maney, Weber Meers, Emilia Sovyk, Edie Wald, Izzy Wood, Zelda Emery Jean Wooten

 

Thursday 3:45-4:30pm Acro (4-6yrs)- Ms. Emma K

“Princesses Want To Have Fun”

Cora Clarke, Isabelle Davis, Willa McClain, Lillian Shawver

 

Saturday 11:00-11:45pm Hip Hop (Kinder)- Ms. Melissa

“Stand Out”

Maren Bahrmasel, Dylan Bruszer, Parker Diamond,  Sloane Herring, Olivia Lohmann, Teagan Mayhall, Ryan Murnane, Danielle Roth, Hope Steffen, Emmy Vismantas, Naomi Wald, Estelle Walton

THANK YOU!

 

HAPPY RECITAL DANCERS, FAMILIES, AND LOVED ONES!

I want to extend my sincerest gratitude to all of you for being a part of the All About Dance community! Seeing your dancers’ confidence and passion for dance grow each week has been incredible. Not to mention all of the beautiful new dance friendships that were made in classes this year- So special!! Your dancers have worked so hard during this session, and we are so excited for them to take the stage! We can't wait to continue to grow with all of your dancers in the years to come!!

To our amazing Recreational Teachers and Front of House Staff- Thank you for your patience, passion, and love! From greeting dancers and families at the door with a smile and fitting little ones for their first ballet shoes, to sharing your love of dance in the classroom and inspiring dancers of all ages- I am eternally grateful for each and every one of you! Thank you for another incredible year! 

Love,

Tori

IMPORTANT INFORMATION:

  • Be sure to register for Summer Camp + Summer Classes!

  • Rec Fall Registration Opens Monday, June 24th @ 10am

bottom of page